Toplam yorum: 2332355
Bu ayki yorum: 2083

E-Dergi

hakan arslangiray tarafından yapılan yorumlar

27.06.2020

Yazarın robot öykülerini roman benzeri bir tarzda topladığı bir kitap. Öyküler kısmen bağlantılı olsa da ayrı ayrı da okunabiliyor. Robotların yapay-duygusal zekalarının gelişimiyle birlikte insanlığın geleceğini kurtaran mı yok eden mi olacağını sorguluyor yazar bu hikayelerde. Ayrıca insanlığın yönetiminde makinelerin kontrolünün-rolünün artmasının faydalı mı tehlikeli mi olacağı tartışılıyor.
23.06.2020

Aslında son derece sağlıklı olan bir adamın psikokojik olarak kendisini sürekli hasta hissetmesi ve onun bu zaafının yol açtığı biraz komik biraz trajik olaylar anlatılıyor oyunda. Yazar oyununda dönemin tıp bilimini ve doktorları çok ağır bir şekilde eleştiriyor.
20.06.2020

Yazar, 1900'lü yıllarda yaşamış ve uzun yıllar eşkiyalık yapmış Çakırcalı Memed Efe'nin hikayesini bildiğimiz destansı diliyle anlatıyor.
14.06.2020

Yok olmak üzere olan bir gezegenden Dünya'ya gelerek insanların arasına karışan bir uzaylının hikayesi anlatılıyor kitapta. Amacı insanlığı ve Dünya'yı yok olmaktan kurtarmak olan uzaylı uzun yıllar insanlar arasında yaşayıp onlara benzemeye başlayınca düşünceleri de değişmeye başlıyor. İnsanları kurtarmak veya yok olmalarına göz yummak arasında kararsız kalıyor.
12.06.2020

Nihilizme inandığını düşünen iki genç adam ve onların aileleriyle olan kuşak çatışmalarını anlatan bir kitap. Kitapta yazar dönemin Rus halkını ( hem soyluları hem de köylüleri) eleştiriyor. Kitabın baş karakteri Bazarov nihilist felsefeye inandığını düşünürken karşısına çıkan bir kadına aşık olunca bağlı olduğu değerlerin yıkılmasıyla bir iç çatışmaya düşüyor.

Yazar çağdaşı diğer Rus yazarlara göre daha basit ve akıcı bir dil kullanmış. Dönemin genel karamsar bakış açısını taşısa da anlatım tarzı çok ağır değil.