Toplam yorum: 3.100.061
Bu ayki yorum: 4.597

E-Dergi

muradx Tarafından Yapılan Yorumlar

12.07.2024

Şermin Yaşar'ın bu hikaye kitabı yazdıklarıyla, dili kullanma becerisiyle, ortaya çıkardığı karakterlerle tatlı bir büyü oluşturuyor. Sık kullanılan bir deyişten ortaya bir öykü, o öyküden bir kitap ismi meydana geliyor. "Kalk Yerine Yat" gibi. İçinde bir yandan güldürürken bir yandan da hüzünlendiren 12 öykü bulunuyor. Yine bitmesini istemeyeceğiniz bir öykü kitabı.
11.07.2024

Yazarın Zima Mavisi isimli öykü kitabının devamı sayılabilecek bir eser. Milenyumun başında yazılıp 2006'da basımı gerçekleşmiş hikayelerinden müteşekil bir bilim kurgu kitabı Aquila Yarığı'nın Ötesi. Müellif ekseriyetle kuantum mekaniğini ve paralel evren ihtimallerini ele alıyor. En iyi öykü, bana göre kitabın ismiyle aynı adı paylaşan Aquila Yarığı'nın Ötesi öyküsü.
09.07.2024

Kitabın yazarı eserini yazarken dalgalı deniz gibi yer yer kısa cümleler, yer yer uzun paragraflar, yer yer diyaloglarla telif etmiş ve özgün bir yazım dili kurmuş.
08.07.2024

Çağdaş Doğa Düşüncesi eseri, başta Platon ve Aristo olmak üzere klasik çağda doğa üzerine söylenen ve yazılanlar, modern doğa bilimleri açısından nerede durmaktadır sorusuna bir cevap niteliği taşıyor.
05.07.2024

Çağımızda bilimlerin büyük oranda, doğa hakkındaki teorilerin önemli bir parçası felsefi ve diğer endişelerden bağımsız olduğunu söyleyebiliriz. “Büyük ölçüde” dememizin sebebi, bir istisna olarak metafiziği ele almaktır. Bilim dünyasının bugüne gelirken geride bıraktığı felsefi bagajın, bir yere kadar metafizik kalıntılar olduğu ancak atılamayan şeyler olduğunu düşünüyorum. Bu eser Bilim ve Metafizik ilişkisini çok yerinde bir söylem düzeyinden yakalamış ve anlatmış.