Toplam yorum: 3.098.070
Bu ayki yorum: 2.600

E-Dergi

ismail sarıkaya Tarafından Yapılan Yorumlar

06.07.2009

Kitabı okumaya başlar başlamaz adeta şoke oldum. Önsöz'ünden başlayarak bütün kitap inanılmaz Türkçe hatalarıyla dolu. Bu hatalar öyle canımı sıktı ki konuya konsantre dahi olamadım. Türkiye'de pek bilinmeyen bir konuyu aydınlatması bakımından yararlı olacağına inanarak edinsem de ÖSS'de anlatım bozukluğu sorularına konu olacak cinsten öyle kötü kurulmuş cümleler var ki güzel Türkçemiz adına çok üzüldüm. İşte size birkaç örnek cümle daha ilk sayfalardan :" Bu başarı ona savaşın ilk yılında Yüzbaşılık rütbesi almasına sebep olur" , "Kendisine verilen görev Kafkas cephesindeki Anti Stalinist olan Rusları ve azınlıkları Bolşevik rejime karşı isyana teşvik etmek amaçlı eğitimler verdirmek için oraya göndermişlerdir." . Bu garabet cümlelerdeki hangi yanlışlardan bahsedeyim ki... Yazarın Almanya'da yaşıyor olması Türkçesine büyük darbe vurmuş galiba. Bu kabul edilebilir ancak yayınevinin biraz duyarlı davranarak yayınlamadan önce metni bir tashihe tabi tutması çok isabetli olurdu.
12.01.2008

Hz. Muhammed'in hayatının yanı sıra, çeşitli özellikleri anlatılarak kitaba daha özgün bir anlatım sağlanmış. Yine kitap aralarına serpiştirilen efendimizle ilgili şiirler de kitabın bir başka güzel yönünü oluşturmuş.
12.01.2008

Divan edebiyatımızla ilgili özlü bilgiler verildikten sonra, bu edebiyatın zirvede ki isimlerinden Fuzuli, Baki, Nabi, Nedim ve Şeyh Galib gibi divan ustalarının hayatı, edebi kişilikleri verilmiş, ayrıca eserlerinden örnekler sunulmuş. Meraklısı için ideal bir eser.
06.12.2007

Araştırılıp yerli yersiz telaşa düşülüp öyle gezilere çıkılır ve çoğu kez umduğumuzu bulamazdık. Bu kitap gerçektende tam Anadolu insanı için biçilmiş kaftan özelliğinde. Memleketin dört bir yöresinin; aklınıza ne gelirse, il il açıklanmış ve resimlenmiş. Faydalanması bizlere düşüyor.
05.12.2007

Hemen şunu belirteyim ki; bu eserin fiyatı sizi ürkütmesin. Çünkü el emeği göz nuru bu tür eserler çokça emek istiyorlar. nesilden nesile geçecek hem albüm hem de bilgi kaynağı bu esere sahip olun. Hem Kitaba imza atan İlber Ortaylı ki; şu an Topkapı Sarayı zaten ona emanet.