Toplam yorum: 3.076.028
Bu ayki yorum: 2.904

E-Dergi

Mahmut Esat Özcan Tarafından Yapılan Yorumlar

12.01.2024

Okuması oldukça keyifli bir kitaptı. Her imparatorla farklı bir öyküye savruluyor, her birinin yerine kendinizi koyuyor ve kitabı adeta yaşıyorsunuz. Kitabın giriş bölümünde verilen bilgiler ise hap bilgiler niteliğinde. Kesinlikle tavsiye ederim.
31.10.2022

Kitabı benim için çok değerli kılan 3 etken söz konusu:
1-Mukayeseli anlatımı sayesinde okuyucuya Yunan ve Roma mitlerinin benzerliklerini, farklılıklarını ve ikisi arasındaki o geçiş aşamasını gözlemleme fırsatı sunuyor.
2-İşleyişinin hem kişi hem de mekan temelli olması konuyu en az iki perspektiften görerek pekiştirmenizi sağlıyor.
3- Her başlığın sonunda konuya dair verdiği literatür ve okuma tavsiyeleri özellikle de kitabın sonunda verilen kaynakça adeta bir hazine.
Mutlaka okunmalı.
14.11.2021

Batı Roma'nın yıkılışı, Cermenlerin göçleri ve bu olguların Avrupa'nın şekillenmesindeki etkilerini anlatan hacmi az olsa da içeriği çok zengin harika bir kitaptı. Yazarın, tespitlerini kitabın sonunda modern Avrupa yorumu haline getirmesi ayrıca çok güzel bir perspektif sunuyor ve geçmişle bugünü bağdaştırmanızı sağlıyor. Avrupa tarihi meraklıları mutlaka okumalı.
13.10.2021

Hugo ve kalemini seviyorum. İnsanı uzun süre etkisinde bırakan bir roman daha. Çok dokunaklı. Ama beni bu kitapta en çok etkileyen şey yazarın çizdiği Paris portresi. Kitap bittiğinde 15. yy Paris'i ve Avrupa mimari türlerine dair çok güzel bir birikim elde ediyorsunuz. Sadece Notre Dame'ın Kamburu değil; Bir İdam Mahkumunun Son Günü ve Sefiller başta olmak üzere Hugo'nun tüm eserlerinin okunması gerektiğini düşünüyorum.
11.08.2021

Hacimli bir kitap olmamasına rağmen fazlasıyla doyurucu buldum. Bizans'a ilişkin gayet güzel bir başlangıç kitabı olduğunu düşünüyorum.