Toplam yorum: 3.086.957
Bu ayki yorum: 6.644

E-Dergi

sılcan Tarafından Yapılan Yorumlar

24.03.2021

yer yer güldüren fakat fazlasıyla ironi içeren bir kitap. Güzel mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Okuduğuma pişman olmadım. Sonunu merak ettiğim için hızlıca bitirdim.
24.03.2021

Fazla felsefe içeriyor. Bu sebeple sakin kafayla okunması gerektiği kanısındayım. Az sayfalı bir kitap olduğu için felsefik olması zorlamıyor.
05.01.2021

ilk elime aldığımda bir kaç sayfa okudum ve çok ağır geldi. ağır gelen kalemi değildi, ağır gelen bir kadının yaşadıklarıydı. yaşamında zorluklarında kendine seçtiği yollardı, denk geldiği kötü niyetli insanlardı. biraz bıraktım kitabı dedim ki kendime okuduklarını sindirebilecek misin ? bir süre rafta kaldı. sonra bir cesaretle alıp okudum. hala Firdevs' in yaşadıklarına bir ahh çekerim bir ahh. başka elimizden ne gelir ki. bir yerlerde bu kitapta yazılanlar başka hallerle yaşanıyor ne yazık ki. tek yapabileceğimiz şey çevremizdeki insanların daha bilinçli hale gelmeleri için çabalamak. Firdevs için çabalayan birileri olsaydı bambaşka olabilirdi.
05.01.2021

Hakkında çok şeyin söylenip çok şeyin yazılabileceği bir yapıt. Ne yazık ki yapıtı okurken ki şahit olduğunuz mahkeme serüveni, kitap basıldıktan sonra da gerçek hayatta bambaşka bir sebeple kitabın üzerinden devam etmiştir.
Gözler önüne dökülmesi ve bir kadının bir çok kişi tarafından maddi manevi nasıl sömürüldüğü ortaya konulmuştur bu eserde. Fakat eserden çıkarılması gereken sonuç saptırılarak eser hakkında bir dava açılması beni hayretler içine soktu. Neyse kitabın sonunda yazarımız dört dörtlük savunmasıyla içimin yağlarını eritti. Günümüzde kadınlar bir çok hakkını kazıyarak elde etmiştir ve kadınlara yapılan eziyetin ortaya konulması kadının suçu veya eziyeti görenin, istismar edilenin suçu değildir.
05.01.2021

Caaanım Sabahattin Ali ne yazsa okurum öyle seviyorum kalemini. Keşke daha fazla eseri olsaymış diyorum. Klasikleşmiş eserlerinden biri olan Kuyucaklı Yusuf u okurken yeri gelecek kahramanlara kızacaksınız yeri gelecek onlar adına keşke diyeceksiniz. Çokça bahtsızlığın yer aldığı bu romanı okurken diğer eserleri okumak için sabırsızlanacaksınız. Fakat bana sorarsanız ilk kuyucaklı yusuf u okuyun sonrasında içimizdeki şeytanı alın. ben tam tersini yaptım açıkçası hep içimizdeki şeytandaki sürükleyiciliği bekledim bu sebeple de esere haksızlık ettiğim yerler olmadı değil.