Toplam yorum: 3.092.304
Bu ayki yorum: 2.905

E-Dergi

magemiz Tarafından Yapılan Yorumlar

29.04.2023

Sfrancis, son Doğu Roma İmparatoru Konstantinos'un yakın bir arkadaşı ve önemli bir bürokrattır. Anıları kesinlikle Türk tarihi için de son derece önemlidir.
03.04.2023

Kitap,Birinci Haçlı Seferi'nin komutanlarından Bohemond'un maceraları üzerine odaklanıyor. Şunu belirtmem gerekir ki Bohemond ve babasının maceraları sanki roman tadında. Fransa'nın Normandiya kıyılarından başlayan İtalya, Yunanistan ve Antakya'ya kadar uzanan bir hikaye diyebiliriz. Yazar son derece titiz calışmış. Dönemle ilgilenen herkese tavsiye ederim.
04.03.2023

Reji İdaresi, oldum olası benim ilgimi çeken konulardan biriydi. Yazar Reji İdaresi üzerinde özellikle kolcu adı verilen grupların faaliyetlerini incelemiş. Kendi adıma ben kitapta beni şaşırtan bazı tespitler bulunmaktaydı. Bu tespitleri okuyabildiğim için son derece minnettarım. Kolcu ve halk arasındaki ilişkiye de daha geniş bir perspektiften bakmış yazar. Kolcuların halkın nezdindeki intibasını anlayabilmek türkü ve mani gibi sözlü kültür unsurlarına da başvurmuş. Osmanlı arşivlerinden çıkan evrak son derece dikkatli bir şekilde analiz edilmiş. Yazarın ellerine sağlık.
11.10.2022

Selim Erdoğan, gerek yabancı dillere ( İngilizce ve Fransızca) gerekse eski Türkçe'ye hakim olması nedeniyle birçok kaynağı doğrudan tetkik etmiş. Ayrıca coğrafyanın nimetlerinden de sonuna kadar faydalandığı görülmektedir. İzmir Yangını'na ve Çanak Krizi'ne bu kadar detaylı bir şekilde değinen bir başka araştırmacıya da şimdiye kadar denk gelmedim. Yazarın İstiklal Harbi ile ilgili asılsız iddiaların tamamını kitaplarıyla yerle bir ettiğini düşünmekteyim. Çok emek harcandığı belli. Selim Erdoğan'ın ellerine sağlık
10.09.2022

Sekeller, Doğu ve Orta Avrupa'nın en az bilinen topluluklarından birisi. Yazar Sekellerle ilgili teferruatlı bir kaynak hazırlamış. Üstelik Sekellerin menşeine dair kendine has bir yorum koyması kitabın değerini arttıran bir husus. Sekellere ait köy, kasaba ve diğer yerleşim birimlerine dair detaylı ve güncel bilgiler var. Prens Chaba Efsanesi, Samanyolu Efsanesi gibi Sekellerin kökenine dair halk söylenceleri çok ilgi çekiciydi. Yayınevine de teşekkür ederim.