Toplam yorum: 2325673
Bu ayki yorum: 134

E-Dergi

oousan tarafından yapılan yorumlar

11.06.2020

Muazzam bir başyapıt. Kitap, Prusyalı general Clausewitz’in Napoleon Savaşları dönemindeki tecrübelerini yansıtan ‘Savaş Üzerine’ adlı eserdeki ‘doğru savaş’ , ‘haklı savaş’ kavramları üzerinde dururken dünya askeri tarihi ve kültürel tarih ile açıklamalarda bulunur. Çağlar boyu süren askeri değişim Clausewitz zamanında onun kimi doktrinler geliştirmesine aracı olur ve bu doktrinler ise Birinci Dünya Savaşı’nın temelini oluşturacaktır. Kitap, ardından da birincisinin neden olduğu İkinci Dünya Savaşı’ndaki askeri taktik ve manevraları ele almaktadır. Kitabı kesinlikle tavsiye ederim.
21.04.2020

"Korku belirli bir şeye yönelmiştir, nesneye bağlıdır. Kaygı ise hep belirsizdir, herhangi bir yönetimi olan bir duygu değil, nesnesi olmayan ruhsal bir durumdur." Kirkegaard, kitabında 5 bölüm şeklinde ‘kaygı’ durumunu çeşitli yönlerden inceliyor. İlk bölüm, Kielergaard’ın biraz Hegel’in etkisinde kaldığı izlenimi veriyor. Olaya felsefik ve teolojik olarak bakarak kaygı ile günahı, Adem ile oluşmuş ve mevrus bir günah durumu ile incelemektedir. İlerleyen bölümlerde konuyu pekiştirmek için biraz konu dışına çıkmakta ve kimi duygulardan bahsetmekte.
07.03.2020

Kitap Akçura’nın biyografisi ile başlayıp Akçura’nın tezi olan ‘Üç Tarz-ı Siyaset’ ile devam etmektedir. Üç Tarz-ı Siyaset kısmında Osmanlıcılık, Türkçülük ve İslamcılık siyasetleri değerlendirilmekte ve kıyaslanmaktadır. Ardından da Ali Kemal’in ağır eleştirdi ve Ahmet Ferit’in iki yazıya da cevabı ile eser sona eriyor. Her Türk’ün okuması gereken bir eser, tavsiye ederim.
07.03.2020

Tavsiye ederim, Türk askeri tarihçiliği için önemli bir eser. Kitapta Osmanlılar’ın 15-18.yy arasındaki askeri gücünü incelerken Avrupa merkezli askeri devrim tartışmalarına Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu ile örneklemelerle değinilmektedir.
27.12.2019

William James’in felsefe alanına hakim kişiler için verdiği 8 konferansın yazılı metni diyebiliriz. Kitap pragmatizmi yalın olarak anlatmak yerine onu diğer düşünce akımlarıyla karşılaştırarak anlatmaktadır.