Toplam yorum: 3.100.011
Bu ayki yorum: 4.547

E-Dergi

İsmail Şafak Tarafından Yapılan Yorumlar

29.10.2023

"..Ama neslinin tükenmesi yine de insanlığın kaderidir, bu tür günün birinde yıldızlara ulaşsa dahi bu kader değişmeyecektir...Bundan hiçbir şekilde kaçış yoktur.
O takdirde insanlık mirası ne olacaktır? Bu miras, Dünya'daki hayatın müddeti ile kıyaslandığı zaman hiçbir şeydir. Çok yoğun ve çok kısa geçen tüm insanlık hikayesi, tüm bu savaşlar, tüm edebi eserler, saraylarındaki tüm bu prensler ve diktatörler, tğm sevinçler, kederler, aşklar, hayaller ve başarılardan geride -gelecekteki nir çökelti kayasının içinde- ancak birkaç mm kalınlığında bir tabakadan başka bir şey kalmayacak, o da zamanla erozyona uğrayarak toz halinde, okyanusun dibini boylayacaktır."
25.04.2023

Öncelikle belirtmek gerekir ki ağır bir kitap. Dura dura, sindire sindire okumak lazım. Yazarın kurduğu dünyaya alışana kadar, başlarda okuyucuya biraz karışık gelebilir ama sonradan alışıyor insan.
Kitap asıl olarak yapay zeka üzerine gibi görünse de felsefi olarak çok ciddi konuları tartışıyor. Kitabın kendi bir felsefesi ve vermek istediği net bir mesaj, hatta mesajlar var. Özellikle yapay zeka tartışmalarının tavan yaptığı bugünlerde kitabının piyasa sürülmüş olması da ilginç bir rastlantı olmuş. Kitap Akan Abdula'nın Öngörülemeyenler kitabında dile getirdiğine benzer endişelerle yazılmış. Sahne alan sahte tanrılar eşliğinde kendinizi derin bir felsefi tartışmanın içinde buluyorsunuz.
Kitapta ahlakın ve vicdanın kaynağı, din ile imanın farklı olması meselesi, geniş anlamda sahte tanrılar vb. olmak üzere birçok felsefi konu tartışılıyor.
Kitap, yazarın ve hepimizin yaşlandıkça yaptığı gibi, kendi hayatını, fikirlerini, inandıklarını sorguladığı bir hesaplaşma aynı zamanda.
16.04.2023

Yaradılışı Hristiyan teolojisine göre anlatan ve destan formunda yazılmasına rağmen bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan birisi. Yiğit Yavuz'un çevirisi ise mükemmel. Bu kadar ağır bir eseri bu kadar büyük ustalıkla çevirmek gerçekten büyük bir takdiri hak ediyor. Eserin orijinali sanki Türkçe yazılmış gibi, o kadar rahat okunuyor. Tebrikler!
26.02.2023

Bir Yaban veya Nur Baba kadar zevkle okumadım ama Yakup Kadri'yi okumak lazım.
07.07.2022

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ı seviyorum. Sıkmıyor ve hatta çoğu zaman eğlendiriyor. Bu kitap orijinal diline sadık kalınarak basılmış ve metinde çok sayıda eski Türkçe kelimeler var. Kelimelerin bugünkü Türkçe karşılıkları da dip notlarda verilmiş. Dip notlardan sıkılanlara sadeleştirilmiş basımlarından birini okumalarını tavsiye ederim. Eser Türk edebiyatındaki ilk polisiye romanlardan biriymiş. Ben sevdim.