Toplam yorum: 3.100.859
Bu ayki yorum: 5.400

E-Dergi

hazarsayar Tarafından Yapılan Yorumlar

03.01.2010

Modern demokrasinin daha ilk zamanlarında kaleme alınmış bu eser. Yargının ödül ve sefa amacıyla adalet kavramını bir kenara attığı, politik yandaşlıkla davaların çözüldüğü bir dönem... Her zaman olduğu gibi, savaşa bağlı ve bağımlı olanlar, onun sırtından geçinmesi gerekenler var dedirtiyor insana...
03.01.2010

Antik Yunan kavramları konusunda çok iyi olmayan bir çeviriyle yayınlanmış olsa da, 25 yüzyıllık bu değerli oyunların her tiyatro severde bulunması gerek.
03.01.2010

25 yüzyıl öncesinden hala bugüne dair bir şeyler söyleyebilen eserlerden biri olan Lysistrata, anti militarist bir kadın hareketini, bu kadınların etnik kimlik, ekonomik yapı vb. gözetmeden birleşip verdiği mücadeleyi anlatır. Yazılış amacı çok net olmasa da(ters dramatürji olduğuna, aslında bir ironi oluşturulmaya çalışıldığına dair rivayetler vardır), doğru bir bakış açısıyla hala pek çok şey alınabilecek bir metin.
03.01.2010

Fantastik edebiyat raflarında satılması beni şaşırtan bu kitap aslında kapitalizm, ataerki ve günlük hayatımıza sinmiş, görünmez hale gelmiş hiyerarşilerin bizi hapsettiği noktaları gözler önüne seriyor. Feminizm ve eşitlikten yana bariz bir eğilim olmasına rağmen, kapitalizmin olmadığı dünyanın belki daha dengeli ama daha renksiz tasvir edilmesi de ilginç bir noktaydı bence.
03.01.2010

Filmlerin başarısının da etkisiyle fantastik edebiyatta bir arayışa düştüğüm ve beğenmeyi değil bitirmeyi bile başaramadığım onca kitabın ardından beni etkilemişti Goodkind. Sağlam kurgusu, güzel dili ve bence bir fantastik kitapta olması gereken yaratıcı buluşlarla-İtirafçı Ana kavramı gibi- güzel bir fantastik eser sunmuş.