Toplam yorum: 3.085.616
Bu ayki yorum: 5.301

E-Dergi

Akfaust Tarafından Yapılan Yorumlar

17.11.2023

Robin Hood, İngiliz folklorunun en bilinen hikayelerinden biri olarak kabul edilir. Onu anlatan bilinen en eski baladlar 15. yüzyıla aittir. Efsanenin kökenleri ve tarihsel bağlamı yüzyıllardır tartışılıyor. Howard Pyle'ın 1883'te yayımladığı romanda Robin; sadık bir hayırsever, zenginden alıp fakire veren bir adamdır. Bununla birlikte, maceralar ulusal olmaktan çok yerel niteliktedir. Kral Richard'ın Haçlı Seferlerine katılımından bahsedilse de Robin, Prens John'a karşı hiçbir tavır almaz ve Richard'ı kurtarmak için fidyeyi artırmada hiçbir rol oynamaz. Bu gelişmeler 20. yüzyıl Robin Hood mitinin bir parçasıdır. Pyle'ın Robin Hood'u bir gençtir, Kral John'a karşı çıkan Fulk FitzWarin gibi bir aristokrat değildir.
17.11.2023

Yazılara Sevan Nişanyan'ın pazar sohbetleri kaynak alınmış. Genellikle 2 sayfalık 91 bölümü olan kitap. Bu cildinde daha çok tarih, azınlıklar ve din konuları ele alınmış. Ufkunuzu genişletecektir.
01.05.2022

Mükemmel bir seçki. Durum hikayecisi Çehov'dan realist hikayelerin bence tek eksiği Kaştanka'nın bu kitaba dahil olmaması.
07.11.2020

Sanırım Türkiye'deki yerleşim yeri adlarıyla ilgili yapılmış en kapsamlı çalışma. Daha önce yazarın "Adını Unutan Ülke" adlı kitabı da almıştım. İkisinden de çok şey öğrendim. İnternet sitesi versiyonu ile ayrıntı bakımından arasında küçük farklılıklar var. Toponimi ile ilgilenenlerin başucu kitabıdır.
12.02.2020

Cinselliğin insan evrimine etkisini her yönüyle inceleyen, sürekli kendisine sorular soran, ufukları açan bir Jared Diamond klasiğidir.