Toplam yorum: 3.092.304
Bu ayki yorum: 2.905

E-Dergi

murat aytar Tarafından Yapılan Yorumlar

01.06.2024

1926 doğumlu usta inşaat mühendisi Halim Ağaoğlu'nu ne yazık ki kitabı yayımlandıktan birkaç ay sonra yitirdik. Kendisi İTÜ'den Süleyman Demirel'in, liseden de Erdal İnönü'nün sınıf arkadaşıdır. Son zamanlarda bu kitabın içeriğine benzer içeriklere sahip olan başka kitaplar bulmak oldukça güçleşti. Eğer yapım işlerinde çalışan mühendislerden biriyseniz, kitabı satın almalısınız. Aslında kitabı almak için mühendis olmanıza da gerek yok. Kitap aynı zamanda ülkemizin 2. dünya savaşının son yıllarından 1970 lere kadar olan dönemindeki koşullarını da oldukça yalın olarak aktarıyor. Eskiden Karayolları şimdikine göre çok daha saygındı. Teşkilatın düsturu Halil Rıfat Paşa'nın "Gidemediğin yer senin değildir" sözü ile ifade edilirdi. Çalışanlar ülkemizin modernleşmesi için canla başla mücadele ederler yokluk, gece, gündüz, yaz, kış, mesai vb kavramları tanımazlardı. Zorlukların üstesinden gelecek karakterdeydiler. Ölenlerin ruhu şad olsun, kalanların da hepsine selam olsun.
16.05.2024

Cehaletten Kurtulma Sanatı gibi tuhaf bir isimle satışa çıkarılması epeyce güldürdü. Bu isim yayınevinin satışları arttırmak için dikkat çekme çabası olabilir diye düşündüm ve Celal Hoca ile ilişkilendirmedim. Düşünsenize bu isimdeki kitabı arkadaşınıza nasıl hediye edersiniz ? Al da oku seni gidi cahil der gibi. Adıyla tezat oluştururcasına içeriği çok iyi, Celal Hoca'nın kendine biçtiği toplumu aydınlatma görevine uygun olarak , saydığı kişilerin etkileyici özelliklerini vurguladığı çok kısa biyografilerinden oluşuyor. Bu tür kitapları okumayı çok seviyorum. Kitaptaki kişiler arasında Fatih Altaylı ile İlber Ortaylı'da var.
15.05.2024

Tekerek'in duru , kolay anlaşılır güzel Türkçe'si ile hazırladığı bu kitap alanındaki boşluğu oldukça tatminkar bir şekilde dolduruyor. Uzun zaman merakımı gidermek için , kitabın içeriği olan konuya ilişkin çalışmalar aradıysam da bulamadım. Ama şimdi bu kitap var ve almalısınız. Sizin için küçük bir ipucu , eğer bu kitap uygar ülkelerden birinde yayımlanmış olsaydı yer yerinden oynardı.
15.05.2024

Geçip giden anınızın değerini anlamak istiyorsanız Aydın Boysan'ın sadece bu değil bütün kitaplarını mütemadiyen okumanızı öneririm. Boysan'ın satırlarındaki yaşama bağlılığına aldanmayın. Yolu izi yokken Hakkari'de yokluklar içinde mimarlık yapmaya çalışmış , iki kez akciğer kanseri ameliyatı geçirmiş acılarla dolu yaşamın adamıdır aynı zamanda. Onca acının üstüne yaşamı nasıl muhakeme etmeli ? Cevabı Boysan'ın kitaplarında veriliyor.
15.05.2024

Bu harika kitap Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili olarak samimiyetle ve hamasetten uzak olarak yazılmış en değerli eserlerden biri olmuş. Uygar ve yapıcı eleştiriler de içeriyor. Yazarlarımız Serhat Güvenç ve Levent Başara ikilisine gönülden teşekkür ederim.