Toplam yorum: 3.092.427
Bu ayki yorum: 3.028

E-Dergi

mcramazan Tarafından Yapılan Yorumlar

31.07.2012

Kitabı keyifli ve eğlenceli buldum.Yazarımızın en başta kutsal bir yolculuk olan Hac farizasının kuraya tabi olmasını bile ironik ve eleştirel bulması hayatında hiç bahis oynamamış birisi olarak samimi bir itiraf.Hac ve Umre yolculuğu yapan kişiler yazarımızın anlattıklarına büyük oranda katılacaklardır diye düşünüyorum.Ancak şunu da unutmamak gerek her kesin Haccı ve Umresinde kendisi için farklı kolaylıklar ve farklı zorluklar vardır.Bu birazda sizin bahtınıza düşen bir pay diye düşünüyorum.Yazarımızın Hac ziyareti sırasında yaşadıklarını samimi,içten ve ironik bir üslupla anlatması ve sorunlara bir Karadenizli ve Gazeteci olarak bakması ve çözüm üretmesi Anadolu insanının ne kadar kadirşinas ve yardımsever olduğunu ortaya koyması bakımınından manidar diye düşünüyorum.Bilhassa Hac ve Umre yapan ve yapmayı düşünen kitap kurtlarına tavsiye ediyorum.Pişman olmayacağınız bir kitap.
04.06.2010

Felsefenin tesellisi adlı kitabı ne zaman aldığımı hatırlamıyorum ama kitabı okuduğumda dünya insanının kendi bakış açısı ve zihin dünyalarına ve yaşama biçimlerine uymayan başka insan ve düşünceleri (şeyleri) düşman ve yok edilmesi gereken unsurlar olarak gördüklerini, ancak empati yaparak ve kendini yok edilmesi veya sorun olarak düşündüğü şeyin bakış açısıyla ve onun yaşadığı koşullarla baktığında aslında sorun olmaktan çıktığını bana hissettiren ve gerçekten zihnime terapi yapıldığını düşündüğüm ve zihinsel olarak olaylara ve sorunlara farklı bir bakış açısı geliştirebildiğim güzel kitaplardan birisi.Felsefeye ilgi duyan ve yeni başlayan arkadaşlara tavsiye edebilirim. Pişman olmayacaksınız ....
21.12.2009

Nasuh Mahruki, bu kitabında eski Sovyetler Birliği ve şimdiki Kazakistan,Kırgızistan ve Çin sınırları içerisinde kalan;Pobeda, Khan Tengri, Lenin, Communısım ve diğer 7000 lik 5 dağa tırmanarak Kar Leoparı ünvanını kazandığı ve dağa tırmanışlarda aslında kendi iç yolculuğuna ve kendi kendisiyle mücadelesini günlük tarzında anlatttığı akıcı ve sürükleyici çok keyifli bir macera anı kitabı.Sizde Mahrukiyle birlikte dağlarda çileli yolculuğa ve zirvelerin mutluluğuna tatmak istiyorsanız hadi "Buyurun Bir Dağcının Güncesi"ne....
10.12.2009

Bu ülke, aydın insanımızn bence baş ucu kitaplarından birisi olması gereken nadide eserlerden bi tanesi diye düşünüyorum.Bilhasa kavramları ve düşünceleri karmakarışık insanlarımızın bu eseri okuyarak Meriç 'in ve düşünce ikliminin maveralarına bir ufuk turu yapmalarını temenni ediyorum. Entelektüel bakış açısı geliştirmek isteyen her okur yazarın mutlak surette okuması gereken baş ucu kitaplarından, pişman olmayacağınıza eminim. iyi okumalar.
09.12.2009

Doğan Bey, in "Korku kültürü" adlı eseri bizzat bir seminer anısı dolayısıyla eşime hediye edildiğinden dolayı bende bu eseri okumayı kendime bir görev addettim.Bende bu değerli kitabı baştan sona kadar okudum. İstanbul-Ordu ve Mersin arasunda uzun bir yolculuk ve bu yolculukta karşışalaştığı durumlar ve seyahatleri esnasında başından geçen olayları ve bu olayların psikolojik arka planlarını derinlemesine tahlil ederek hangi davranışın sahici,hangisinin gerçek, hangi davranışın korku ve kalıplanmış insan davranışı ve hangisinin özgüveni yerinde ve kendiliğinden olan insan davranışı ve buna benzer konuları yine diğer kitaplarındaki üslubu ile anlatıyor.Bu kitabında kahraman olarak Amerika daki oğlu Timur, hayali kahramanı Arif, Doğan karekteriyle kendisi ve birde Levent bey isminde bir de konuk kahramanı var. Türk toplumunda ve toplumsal yaşamda kural olarak veya uyarı,tabela v.s bir sürü şeyin olmasına karşın insanımızın bu kurallar,durumlar ve normlar ve olaylar karşısında nasıl "mış gibi" davrandıklarını,otorite ve güç sahibi kim ve ne olursa ona göre pozisyon alıp güçlü karşısında hemencecik rolünü yerine getirdiğini,ancak otorite ve güç yoksa onu veya kişiyi de hiçe saydığı gibi konuları sohbet tarzında yolculuk gözlemleriyle birlikte anlatmış. Doğan Cüceloğlunun diğer kitaplarını okuduysanız bunuda okuyun derim.