Toplam yorum: 3.086.295
Bu ayki yorum: 5.982

E-Dergi

ismail hakkı eröz Tarafından Yapılan Yorumlar

07.05.2024

“En iyi planları farelerin ve insanların sıkça ters gider."
Bu kısa hikayede iki farklı karakter üzerinden bir çok konu işlenmiş; sadakat, sabır, ırkçılık, yoksulluk, dostluk, yalnızlık, sevgi…
Okumaya değer bir eser. Tavsiye ederim.
#alıntılar
"İnsan çıldırır kimsesi yoksa"
"İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur."
“Kitaplar işe yaramaz. İnsanın can yoldaşına ihtiyacı var.”
“Artık başımızda dert tasa olmayacak. Kimse kimseye kötülük etmeyecek, kimse kimsenin ekmeğini çalmayacak."
03.03.2024

"Stoacı" ve filozof bir imparator olan yazar, eserinde; her şeyin geçici olduğunu, aslolanın şu anda yaşadığımız zaman olduğunu, yaşamın amacının mutluluk olduğunu, insanın kendisiyle, doğayla ve diğer insanlarla uyum içerisinde yaşadığında mutluluğu yakalayabileceğini savunuyor.

Bütün kaygılarımızın düşüncelerimizden kaynaklandığını, eğer istersek iyi ve erdemli bir yaşamı kendimiz için inşa edebileceğimizi ifade ediyor. İyilik, erdem, doğruluk, kötülük, haz, mutluluk, kibir, intikam, öfke, doğum, ölüm, zaman, kader, birlik, uyum gibi hemen her konuda ileri sürdüğü görüşleriyle bu ideal yaşamı nasıl inşa edebileceğimizin ipuçlarını sunuyor.

Neredeyse her bir paragrafı alıntılanabilecek ve altı çizilebilecek bir kitap. Dili sade ve anlaşılır. Bir başucu kitabı. Herkese tavsiyemdir.
29.01.2024

Yazar, erkeklerin MARS’tan, kadınların da VENÜS’ten geldikleri varsayımı ile her iki tarafında iletişim, olaylara/hayata bakış, anlayış, hissediş, tepki ve beklentilerinin farklı olduğunu anlatıyor. Aslında bu farklılıklar kabul edildiğinde önemli bir sorun çözülmüş olur. Zaten mutluluğun temeli de birbirimizi anlamaya çalışmak ve kabullenmek değil mi?Ancak her konu ve olayda erkeklerin/kadınların % 100 farklı düşünmesi biraz abartılı bence. O zaman hayat yaşanmaz hale gelir. İllaki az veya çok ortak görüşler vardır. Farklı bir bakış açısıyla hazırlanmış bir eser. Bazı tekrarlar olsa da okumaya değer bir kitap.
24.01.2024

Evlilikte BİZ olabilir misiniz? Karşıdaki kişi ile değerleriniz ortak mı, farklıysa bile bunlara saygı duyup huzur içinde yaşayabilir misiniz?, Evlilikten önce evlilikle ilgili beklentiler ve kaygılar nasıl konuşulmalı?,...gibi soruların cevapları var. Burada önerilenleri hayata geçirebilirsek evlendikten sonra olabilecek sorunların önüne büyük ölçüde geçebiliriz. Okurların evlilikleriyle ilgili gönderdiği mektuplar üzerinden yorum ve bilgilendirmeler yapmış. Hem örnek hem de ders alınacak evlilikler var. Bu kitap okumaya değer bir eser. Özellikle de “Evlenmeden önce” mutlaka okunmalı. Ancak evli çiftlerinde öğrenecekleri çok şey var. Bir oturuşta okunacak kitap değil, zamana yayarak ve not alarak okunması daha yaralı olur. TEKRAR EDİYORUM BU KİTABI ÇİFTLER LÜTFEN BİRLİKTE OKUSUN.
01.12.2023

Daha önce yayınlanmış üç kitap tek kitapta toplanmış.Kitap 5 bölümden oluşuyor; Hareket, Aralıklı ve çeşitli beslenme, Olumlu ve zengin sosyal ilişkiler, Düşük stresli yaşam, Sınırları aşmak. Ciddi araştırma ve emek ürünü bir eser. Yazar insana, sağlıklı yaşama dair önemli bilgileri farklı bir bakış açısıyla aktarıyor. Her fırsatta bizi düşünmeye, kendimizi anlamaya ve geliştirmeye davet ediyor.
Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan birisi diyebilirim. Kitabın altını çizerek ve bazı yerlerini birden fazla okuyarak anlamaya çalışmak lazım. Herkese tavsiyemdir. Okunması gereken eserlerden birisi. Bazen teknik detaylar ve tekrarlar olması kitabın değerini azaltmıyor. Belki de tekrarlar iyidir.