Toplam yorum: 3.099.665
Bu ayki yorum: 4.201

E-Dergi

salimcam Tarafından Yapılan Yorumlar

02.10.2023

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Kojeve’nin kitabı bir “giriş” kitabı değil. Bahsettiği temaları anlayabilmek için en azından Tinin Görüngübilimi (Fenomenolojisi)’ni okumuş/anlamış olmak gerekiyor. Kojeve’nin okumasını beğenmeyenler olduğu doğrudur. Bu konuda oldukça fazla eleştiri var. Fakat okuma tam olarak budur bence. Tinin Görüngübilimi muazzam bir eser. Fakat oldukça zor bir metin. Henüz Hegel hayattayken bile farklı insanların kitabı farklı şekillerde yorumladığı biliniyor. Bir kitabın farklı okumalara müsaade etmesi kitabın zenginliğinin bir göstergesidir bence. Kojeve’nin okuması her anlamda olmasa da bazı yönlerden önemli perspektifler sunuyor. Kesinlikle okumaya değer.
19.09.2018

Oldukça güzel ve akıcı bir kitap. Fakat çeviri biraz aceleye getirilmiş gibi duruyor. Satın alınmadan önce kitabın orijinal dili ile mevcut ve bir önceki çevirilerin kıyaslandığı yazıyı (Google'da aratabilirsiniz) okumakta fayda var.
06.06.2018

Kitaplığımızdaki en eğlenceli kitap. 3 yaş civarı için uygun.
08.11.2011

Bence kitabın en önemli özelliği bir çok konuyu aynı anda ele almış olmasıdır.Biraz ağır fakat gerçekten insana bir şeyler katan, ufkunu açan bir kitap.Kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.
08.11.2011

Farklı insanlara yapılan muamele ve onların zamanla nasıl yalnızlaştırılıp çaresiz hale getirildiğine dair güzel bir kitap..