Toplam yorum: 1776130
Bu ayki yorum: 23171

E-Dergi

Platon-IR tarafından yapılan yorumlar

24.02.2019

Kitap iyi bir fikir üzerine başlamış ancak kurgulanma yöntemi ve kaynakları yetersiz gibi görünüyor. Söylemler belli temalara göre sınıflandırılıp kaynak sayısı artırılsa, kitabın diğer baskıları ile hacmi genişleyerek akademik bir nitelik dahi kazanabilirdi. Yine de bu konudaki öncü çalışmalardan biri olduğu için bakılabilir.
24.02.2019

Kitap, Bourdieu'nın College de France'daki devlet kuramı derslerinin notlarından oluşuyor. Öncelikle böyle bir okulda bu dersin nasıl verilebildiğini görmek açısından kitap çok yararlı. Bunun dışında içerik olarak Bourdieu devlet kuramlarına dair farklı çalışmaları çeşitli bölümlerde bir araya getirerek özetleyerek kullanışlı bir eser oluşturmuş. Devlet'in günlük yaşamdaki rolünü merkeze alan tartışmalar ise devlete dair farklı bir bakış açısı geliştirmeyi sağlıyor.
24.02.2019

Kitap, Uluslararası İlişkilerin temel başlıklarından güvenlik çalışmalarının muhtelif kuramsal ve kavramsal yönlerine dair derinlikli makaleler ve Türkiye'nin askeri, kültürel, toplumsal ve ekonomik güvenlik politikaları ile bunları ilgilendiren ikili ilişkilerini inceleyen bölümlerden oluşmakta. Her bir bölüm değerli akademisyenler tarafından yazılmış ve ontolojik tartışmalardan Türkiye'nin askeri güvenlik operasyonları gibi güncel/bölgesel konulara uzanan genişlikte bir içeriğe sahip. Kitaptaki 13 bölümün temel güvenlik çalışmaları tartışmalarına dair referanslar içeren boyutlarıyla birlikte bu referansları farklı yönlere taşıyor olması bölüm yazarlarının katkılarının iyi bir editörlük süreciyle de desteklendiğini gösteriyor. Güvenlik çalışmaları, Türkiye'nin güvenlik siyasetinin (kültür, enerji vs gibi) farklı boyutları ve Türkiye'nin güvenlik politikasında İsrail ve Rusya ile ilişkilerinin pozisyonunu anlamak için okunması tavsiye edilir.
24.02.2019

Kitap akademik bir çalışma. Soğuk Savaş'ın iç siyasetteki ideolojik durumun gelişimini nasıl etkilediği üzerine özgün bir soru üzerine inşa edilmiş. Bu tarz bir çalışmanın nasıl yapılabileceğine dair deneyim edinmek ve soğuk savaş sürecindeki ideolojik söylemleri sorgulamak için oldukça yararlı bir çalışmadır.
24.02.2019

Kitabın içeriği muhtelif zaman ve mekanlarda var olan diktatoryal rejimlerden alıntılanan hikayelerle desteklenen bir anlatımdan oluşuyor. Birçoğu oldukça ilginç olan öneri ve hikayelerle siyasi gücün bir yönüne dair güzel bir metin oluşturulmuş, tavsiye edilir.