Toplam yorum: 3.100.459
Bu ayki yorum: 5.000

E-Dergi

solindk Tarafından Yapılan Yorumlar

31.03.2024

Kürtlerin ulusal tarihi açısından önemli bir eserdir. Erep Şemo ulusal bilinç ve vatan sevgisi kavramlarına Xano'nun kimliğinde hayat vermiştir. Esaret altında yasamaktansa ölümü tercih edenlerin hikayesidir Dımdım Kalesi. Tavsiyemdir...
02.02.2024

Yazarın benzer hikayeleri anlattığı bir eser Erken Gelen Turnalar. Dönemine ışık tutan yerel hikayeleri sade anlaşılır bir dille yazıyor Aytmatov. Bu eserinde yerel bir hikayeye başvuruyor. Bölgenin insanını, hayvanlarını ve yaşam tarzlarını dönemin siyasi atmosferiyle yoğurarak anlatıyor. Erken Gelen Turnalar eseri sürpriz bir sonla, daha doğrusu kesik bir sonla bitiriyor. Bir anda at hırsızları gecenin karanlığında ortaya çıkıyor vs. Sonrasında ölen atının başında bekleyen Sultanmurat'ın bir kurt ile baş başa kalması... Böylece hikayenin finali okuyucuya bırakılıyor. Tavsiyemdir.
19.01.2024

Erep Şemo'nun biyografik eseri dili ve anlatım biçimi bakımından keyifliydi. Döneminin atmosferine ayna olması da esere ayrıca bir önem kazandırmaktadır. Dönem insanlarının yaşadığı ve başından geçen olaylar, coğrafyadaki ağa, bey, şeyh ve gücü elinde bulunduranların kıskacındaki yurdum insanının çileli hayatı film şeridi gibi göz önünden geçiyor. Dımdım Kalesi ve Mutlu Hayat eserlerini de sıraya aldım. Tavsiyemdir.
18.01.2024

Gün Olur Asra Bedel'de geçen hikayelerden. Kuttıbayev'in akıbetiyle bitiyor eser. Tamamlayıcı olması için okunması gerekmektedir. Cengiz Aytmatov sade dili ve hikayeciliğinin aynen yansıdığı bir eserdir. Tavsiyemdir...
21.12.2023

Adına ve yazarına yaraşır keyifle okunacak bir eser. Sarı-Özek'te yer alan küçük bir yerleşim yerinde bulunan tren istasyonunun çalışanlarından bir olan roman kahramanı Yedigey üzerinden aktarılan dönemini yansıtan klasik eser tadında bir Aytmatov eseri. Tavsiyemdir.