Toplam yorum: 3.099.665
Bu ayki yorum: 4.201

E-Dergi

sykly Tarafından Yapılan Yorumlar

21.02.2014

450 yıllık bir eserin Türkçeye daha önce çevrilmemiş olması çok büyük bir eksiklik, böyle titiz bir çalışmayla çevrilmesi ise geç de olsa önemli bir kazanımdır. Bilim tarihi, bilim felsefesi gibi konularda çalışacak herkes okuyacaktır. Bu konularla ilgilenmeyenlerin okumaması zaten bir kayıp değildir. Her kitabın kendine göre okuyucusu vardır.
21.11.2013

Bilgiye değer veren insan, uzmanı olduğu konuda çok büyük çarpıtmaların gerçek diye sunulması ve bunların geniş kitlelerce gerçek sanılması karşısında o çarpıtmaların doğrusunu söylemekle yükümlüdür. Eğer bunu yapmıyorsa bilgisine, eğitimine ihanet ediyordur. Bu nedenle bir yazar eğer bilgi sunma iddiasındaysa (ki Dan Brown kitabın başında verilen bilgiler gerçektir diyor) ve bilgi yerine bu bahsettiğim türden çarpıtmaları anlatıyorsa (ki Dan Brown çoğunlukla öyle yapıyor) asabice eleştirilir. Burada aşırılık yok. Bigiyle yapılan karşı çıkış asabi olmaz.
01.07.2011

Kitabın kendisi ne kadar önemliyse Türkçe çevirisi de o kadar rezalettir. Her çeviride iyi çevrilmemiş ifadeler olabilir, ama hiçbir çevirmenin yanlış çevirme lüksü yoktur. Ve maalesef bu çevirinin pek çok yerinde düpedüz yanlış, Popper'in dediğinin tam tersi şekilde çevrilmiş ifadeler var. Eğer ingilizce okuyabiliyorsanız hiç Türkçesiyle uğraşmayın derim ben. Eğer ingilizce okuma imkanınız yoksa da temkinli okumanızı öneririm, en az hatayla öğrenmiş olursunuz Popper'in bu eserindeki tezlerini.