Toplam yorum: 1774819
Bu ayki yorum: 21859

E-Dergi

maitreya21 tarafından yapılan yorumlar

14.03.2019

Görevlendirilerek Avrupa'ya giden Ahmet Mithat'ın seyahat kitabı. Bir hayli hacimli. Elde tutması zor oluyor. İki cilt yapsalar daha iyi olurdu. Puanlarımla aldığım çok güzel bir eser. Özellikle Osmanlı dönemi, Türk edebiyatı ve gezi kitaplarıyla ilgilenenler için mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Dönemin Avrupasından gözlemler.
14.03.2019

Koç Üniversitesi Yayınları'na bu seri için gerçekten teşekkür ederim. Bulunmayan güzel kitaplarımızı yayınlamışlar. Kendi edebiyatımıza önem vermeliyiz. Koç Ünv. bunun farkında ve çok da güzel işler yapıyorlar.
14.03.2019

Kitabı henüz okuyamadım ama almayı düşünenler için yorum yapmam gerek diye düşündüm. Tarihçi olduğum için tarihi romanlara sıcak bakmam aslında. Çünkü araları saçma sapan şeylerle doldurup tarihi çarpıtıyorlar. Ama Ekber Şah ile ilgili maalesef Türkçe kaynak sıfır. Kendi ırkımızla hiç ilgili değiliz ne yazık ki. O yüzden bu kitabı almam gerekti. Fiyatı diğer kitaplarla kıyaslarsak bir hayli fazla bence. Biraz abartılmış. Kitabın içeriğine gelince. Ekber ve dönemi şahısların ağzından mektuplar şeklinde hazırlanmış kitap. Bir göz attım ve orijinal tarihi olaylara sadık kalınarak hazırlandığını düşünüyorum. Tabi ki bu bir tarihi roman bunu unutmamak gerek. Tarih öğrenmek isteyen biri için kaynak değil. Ama Ekber Şah'ı tanıyor seviyor ve hayatını roman şeklinde okumak istiyorsanız o halde alabileceğiniz güzel bir kitap. Yayıncı fiyatı biraz düşürürse bence daha iyi olur.
14.03.2019

Uygun fiyata orijinal dilinde Virginia Woolf. Daha ne istenir?
14.03.2019

Vambery çok ilginç bir adam. Kendi gezi kitabını da aldım. Kendisi hakkında daha ilginç şeyler de var aslında. Hatta Dracula kitabının yazımına kadar uzanan ilginç bilgiler var hakkında. Bram Stoker Dracula kitabını yazarken Transilvanya o dönem Osmanlı toprağı olduğu için ve Vambery de Osmanlı'da bulunduğu içine ona danışmış. O da Evliya Çelebi'den öğrendiği Oburlar hikayelerini anlatmış. Kazıklı Voyvoda ile karışan hikayeler ile ortaya DRacula çıkmış. Bunlar bu kitapta yazmıyor tabi ki ama ne kadar ilginç bir insan olduğu ve hakkındaki her kitabın okunması gerektiği için bu notu da belirtmek istedim. Mim Kemal Öke çok önemli bir isim. Okunmalı.