Toplam yorum: 2.685.213
Bu ayki yorum: 9.640

E-Dergi

maitreya21 Tarafından Yapılan Yorumlar

09.06.2021

haktan1965 rumuzlu şahısa şunu söylemek istiyorum. Siz benim yayıncıyla iletişime geçip geçmediğimi nereden biliyorsunuz? Ben yayıncıya kitabın orijinal ismini sorduğumda şaka gibi cevaplar geldi. Kitabı çeviren insanın edebiyatla ilgisi olmadığını öğrendim ayrıca. Kitabı okudunuz mu bilemiyorum ama gerçekten rezalet bir çeviri. Ben Fransız dili ve edb. ayrıca Türk dili ve edb. bölümlerinde okudum; çevirinin ve düzeltmenin değerini biliyorum yani. Siz de yorum yazanın geçmişini bilmeden eleştirmeyin. Tekrar yazıyorum Jules Verne'in böyle bir kitabı olduğu şüpheli halen de bunu söylüyorum gönül rahatlığı ile. Yazılarından derleme olabilir ama bu isimle kendi derlediği bir kitap yok. Çeviri rezalet, düzeltmenlik diye bir şey yok kitapta. Kusura bakmayın da bir edebiyatçı ve filolog olarak tabi ki kötü çevirileri eleştirmek hakkım.
28.04.2021

Bulgar yazarların Osmanlı topraklarındaki gezi ve inceleme yazılarından birkaç tane okudum hepsi aynı tarzdaydı. Son derece sıkıcı ve taraflı. Gezdikleri yerleri sadece kendi kültürleri üzerinden inceliyorlar alakasız bile olsa. Bulgar memleketinin ve kültürünün Türklerden daha üstün olduğunu düşünüp kendilerinin daha medeni olduğunu iddia etmekten başka bir şey yapmıyorlar. Bulgarları bilmesek inanacağız yani o kadar inanarak yazıyorlar ki. Bu kitabın da farkı yok. Taraflı ve sıkıcı.
19.12.2020

Yıllardır beklediğim bir kitaptı. Sonunda Türkçe'ye çevrimesine çok sevindim. Ama sanırım daha 2 cilt daha var çevrilecek çünkü ilk ciltte günce bitmiyor. Hepsi çıkınca okumaya başlayacağım. Umarım en kısa zamanda çıkar.
14.12.2020

Mehmed Rauf çok sevdiğim bir yazar olmasına rağmen bu kitap pek hoş değil. Vakit geçsin diye okunabilir pek edebi bir değeri yok bence. Ama cep boy olması güzel ergonomik. Ve daha önce karbon yayınlarından aldığım kitaplar yazım hataları ile doluyken bunda çok az hata vardı. En azından eleştirileri dikkate almışlar diye düşünüyorum.
09.12.2020

Türkçesi olmadığı için İngilizcesini almıştım ama ben okumadan önce Türkçesini de çıkardılar. Güzel bir kitap. Çok fazla bilinmeyen eserlerden. Tabi herkesin okuyabileceği bir şey değil, erotik edebiyatla ilgilenmek lazım.