Toplam yorum: 3.088.512
Bu ayki yorum: 8.200

E-Dergi

bilâpervâzâne Tarafından Yapılan Yorumlar

13.02.2022

Nasıl ve neden homojen kiralite, dinamik kinetik kararlı sistemler oluşur? Yaşam nedir'i çözemeden metabolizmanın mı yoksa genetiğin mi mukaddem olduğunu çözemeyiz. Yazar bütüncülük ve indirgemecilik ikiliğinde hafifletilmiş indirgemecilikle kavramsal yöntem arayışında. Zaten bilimsel bir yöntemle bu soru araştırılacaksa indirgemeciliğe başvurmadan mümkün gözükmüyor. Soru yeterince kökten olsa da ne ilginçtir ki üzerine yazılanlar pek fazla yekün oluşturmuyor.
10.12.2021

sayısal bilgiler açısından çok iyi ve sürekli yenilenmesi gereken bir kitap. yazar tüm yeni enerji kaynaklarına (yenilenebilir dahi) eleştiri yöneltmiş, kanaatimce böyle büyüyecek yatırımlara hiçbir altyapı oluşamaz ve dünya zaten bu yöne gitmiyor. hibrit tohumlara verimsiz demekte, doğada arının yaptığını insan elinin yapması işi sadece hızlandırmakta, burada karşı çıkılması gereken şirketlerin yabancı sektörden Türkiye'nin tohumlarını yok etmesi yoksa bu konuda girişim yapan türk şirketler de var ama sayıları az. yerli şirketleri desteklemek de bir çözüm olabilir, kesinlikle yerli tohum teşviki yapılmalı burada kimse hayır demez herhalde. doğaya romantik bir bakış açısıyla doğaya ait olmayan herşeyi kınamanın lüzumu yok, burada bir iktidar savunusu yapmıyorum ancak yazarın durduğu mevki kapitalist bir rejimde zor gibi (buna sanırım yazar da katılacaktır).
25.11.2021

"Kirler hakkında, atıklar hakkında bilmek istemeyiz. Onun yerine yıkayıp nehre ya da göle akıtmayı ya da havaya savurmayı tercih ederiz. Tamam. Yine temizlendi işte.
Oysa atık, oynadığımızda ya da daha sonra çalıştığımızda yararlı olan, çevremizde faydalı ya da lezzetli olan herseyini suretidir, atık aynı zamanda yemenin doğal suretidir."
Ekolojik krizin tümüyle ele alındığı ve ilkesel iki neden üzerinde yoğunlaşan bir kitap okumak isterseniz, buyrun derim...
22.11.2021

öncelikle girizgahı hoş, yazar ilk hominem türlerinden itibaren başlayıp tarım devrimine/uygarlığa/ataerkilliğe/artıdeğere/sınıfın kurulmasına acıkandan iştahlanan homo sapiense kalemini yönlendiriyor. kitabın ana ağırlığını eski Ege devletleri ve Roma oluştururken diğer yemek kültürlerine de kısmen değiniyor. Yazar da Jared Diamond gibi tarımı 'insanın başına gelmiş en kötü vakıa' olduğunu savunan bir tarafta.
16.11.2021

harika... biyolojinin mekanizması nasıl evrim olmaksızın anlaşılmıyorsa tıbba dair de kavrayışın geliştirilmesi adına insan vücudunun fizyolojisine evrimsel bir bakış da hem lezzetli olup hem de mevcut mekanizmayı idraki daha sahih kılacaktır.