Toplam yorum: 3.086.294
Bu ayki yorum: 5.981

E-Dergi

Türkân Temel Tarafından Yapılan Yorumlar

14.02.2024

Nihal Atsız'ın okuduğum ve beğ ile tanıştığım ilk kitabı. Kitap sizi Osmanlı dönemine götürüyor. Yıldırım Beyazıt'dan sonra şehzadeler kavgası diye bilinen tarihî bir roman. Ve bu kavganın talihsiz şehzadesi; İsa Çelebi'nin oğlu, Deli kurt diye bilinen Murad'ın dramıdır. Bir solukta okunacak güzel bir eser. Ayrıca Atsız'ın Türkçülük etkisini de yer yer görebilirsiniz. Tavsiye edilir bir roman. İyi okumalar..
10.02.2024

Basit bir adamın romanı diye geçen bu kitapta; geçimini komşu çocuklarına Tevrat öğreterek sağlayan, kendi halinde Yahudi bir hoca olan Mendel Singer'in, Rusya'nın bir kasabasından başlayıp Amerika'da devam eden hayatı anlatılır.
Günün her anını dua ile geçiren Mendel, Amerika'ya zorunlu göç etmesi ve 1.Dünya Savaşı sonrası umudunu da inancını da kaybeder... Ta ki hayal bile edemediği o mucize gerçekleşene kadar...

"İnsan asla memnun olmuyor, dedi Mendel kendi kendine. Daha şimdi bir mucize yaşamışken, hemen bir sonrakini görmek istiyor..."
10.02.2024

Nükleer savaş sonrası kötü bir yönetici olan Hugo ve askerleri tarafından etrafı duvarlarla çevrili bir dünyada; rejimi fark eden bir avuç insanın yaşam mücadelesi ve macerası.

Tek amacı sorgulamadan, düşünmeden sadece kendisine hizmet etmelerini ve ördüğü duvarlardan dışarı adım atmamaları olan kötü yönetici Hugo, geçmişi unutturmak için verdikleri yemeklere hap da koyar... "Eğer unutursan ona daha kolay inanırsın... Hiç kimse geçmişi olmayan bir insan kadar savunmasız değildir. Kim olduğunu hatırlamazsan, herhangi birinin istediği herhangi biri gibi olmak çabuklaşır."(s. 75)

Hugo, sanata ve kitaplara da yer vermedi. Hepsi yasaktı.  "Oysa karşındaki insanın yok olup giden bir hiç olmasını istiyorsan bombalardan daha etkili bir şey vardır: Onu kitapsız ve hayalsiz bırakmak." (s. 191)

Kitaptan daha nice ibretlik alıntılar çıkar ama daha da tadını kaçırmadan size bırakıyorum...:)
10.02.2024

Mustafa Kutlu'nun ilk okuduğum kitabı maalesef benim için iyi bir başlangıç olmadı.

Hikayelerinde tekke-şeyh-mürit bağlarını çeşitlilikle ve kendince samimi bir dilde anlatıyor. Elbette bu kitabı çok sevenler olacaktır. Ama ne varki baştan sona mistik içerikli kurgu hikayeleri ile dolu olması okurken içimi şişirdi. Hatta bir hikayesini atladığım bile oldu...
10.02.2024

Haksız çalışma koşullarıyla yoksulluk, açlık ve sefalet içinde yaşayan işçi sınıfı madenciler ile emekleri sömürerek lüks, sefa içinde yaşayan şımarık burjuva sınıfı. Kısacası ezilenlerle ezenlerin hikayesi. Nihayetinde madencilerin -başarısız da olsa- kaçınılmaz grevi... ve beraberinde sefaletin dibi. Kitap maalesef mutlu son ile bitmiyor. Okurken kederi yaşatıyor.