Toplam yorum: 3.099.665
Bu ayki yorum: 4.201

E-Dergi

Naim kenan Hacıevliyagil Tarafından Yapılan Yorumlar

Türk kültürünün kökenlerini arayan bu çalışma gerçekten de her Türk'ün okuması gereken bir yapıt.Gerek anlatımdaki nesnelliğiyle ve akıcılığıyla gerekse de farklı bakış açış açısıyla kütüphanelerde bulunması gereken bir eser. Kitaptaki bence en ilginç kısım Osmanlı'nın F.S.Mehmet zamanında devlet yönetim yoluyla ilgili
verdiği karar:"Gazali mi yoksa İbn Haldun yolunda mı gideceğiz". Bunun dışında Türklerinj arasındaki mezhep farklılıklarının göçebe-yerelşik karşıtlığıyla açıklanması da ilginç.
Metin Aydoğan bu kitabında genel olarak son yaşadığımız iki ekonomik krizi türkiye üzerinde yoğunlaşan küresel tehdit ekseninde incelemiş. Kitapta Kemal Derviş ve onun icraatleri hakkında da bilgiler var. Vakti zamanında gündemde bir hayli yer bulan Takas, Telekom, Tarım sübvansyonları hakkında da bilgiler bu kitap da mevcut. Yazarın genel olarak baktığımız da olaylara yeterli bilimsellikle bakmadığını da söyleyebiliriz. Ama yine de son 2 yıllık sürec ile ilgili güzel bir kaynak.
Oktay Sinanoğlu ve mücadelesini hiç bilmeyenler için onu ve fikirlerini anlama yolunda ilk adım olabilecek nitelikte hoş bir kitap.Sinanoğlu'nun Kanal'deki İskele Sancak programındaki söyleşisinin aktarıldığı kitapta, Turgay Tüfekçioğlu'nun da görüşlerine yer veriliyor.
Oktay Sinanoğlu'nun Türk Diliyle ilgili makalelerinin yer aldığı kitap bence Türkiye ve Türkçe için büyük bir şans. Oktay Sinanoğlu bu kitapta kimsenin söylemeyi aklına getirmediğini veya getiremediğini buluyor ve söylüyor. Kültür emperyalizminin dil ile ilişkisini sunuyor ve insanları bilinçlendirmek için makaleler yazıyor, röportajlar veriyor. İşini mesleğini bilimi bırakıp toplumun bu sorunuyla da ilgileniyor. Çünkü ülkesini seviyor dilini ve kültürünü de tabii. İşte Atatürk Türkiye'sinin olması gereken aydını.
Eser genel hatlarıyla bir çok övgüyü hakkediyor ama birbirini tekrar eden makaleler de kimi zaman okuru sıkıyor maalesef.
Osmanlı torunun Türkçeyi unutup eseri ingilizce yazacak kadar buraya yabancılaşması bence düşündürücü.
Kitapta bir çok kişinin göremediği bazı noktalar var. Bence Osmanlı'nın son döneminde aile yapılarında inanılmaz büyük kayıplar olmuş.