Toplam yorum: 3.086.584
Bu ayki yorum: 6.271

E-Dergi

sayarmo_sawinto Tarafından Yapılan Yorumlar

06.05.2024

Zaman Çarkı neden efsanedir. O bir nakış misali işlenmiş ana karakterler yüzünden mi? Olabilir... unutulmaz diyaloglar yüzünden mi? Olabilir... Gözünüzde canlandırmaya çalışırken bile kalbinize fazladan kan pompalamanız gereken savaş sahneleri için mi? Olabilir...
Benim için cevap tüm bunlar ve daha fazlası ama bu kitabı odağa koyduğumda cevabım Rodel Ituralde.
Kendisi çok büyük bir generaldir ve artık bir yurtta ölümü beklediği sırada Rand al'Thor gelip onu neredeyse boşalmış sınırboylarına gönderiyor ve yüz binlerce Trolloc, Myrddraal ve daha birçok gölgedölüne karşı savaşması görevini veriyor.
Rodel Ituralde muhteşem manevralarla ölüm yağdırıyor, her sözü her hareketi neden büyük generallerden biri sayıldığının kanıtı. En son vur kaç taktiği ile yani yenmeye değil ölmeye mecbur ama düşmanı yavaşlatma ihtimali en yüksek olan şekilde son 50 adamı ile savaşırken Rand geliyor.
Bu kitap neden efsane işte burada asıl cevap ortaya çıkıyor....
06.05.2024

•Saidin artık temiz..Buradan diyoruz ki RAND DELİRMEYECEK! Ama Zaman Çarkı serisinin sağ gösterip sol vurmakta harika olduğu gerçeğini de unutmamak gerek.Bu temizleme işleminin tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyoruz fakat yapılırken eski tanıdıklar ve yenileri fazlasıyla mücadele verdi. Kendini belli edenler Demadred,Osangar, Greandal ve Moghieden'di. Diğer kişileri çözmeme yardımcı olan dostum @Bakusatsuo sağolsun,Arangar-Maseena ve CYNDANE/ LANFEAR'ın da mücadeleye katıldığını gördüm. Fazla hızlı ve heyecanı yüksek bu bölüm bana Oathbringer'daki savaş sahnesini hatırlattı (Brandon Sanderson'a selam olsun). Bu son bölüm cidden sonradan düşününce önemi acayip büyük olan bir bölüm.Seçilmişlerin kendilerini ortaya attığı ve umarım ölümleriyle sonuçlanacak mücadeleler oldu.Ayrıca sadık Aes Sedailer çok güzel bir şekilde mücadele ettiler.Verin,Cadsuane diğer Aes Sedailer ve elbette Saidar Kraliçesi Nynaeve,sizleri çok seviyorum.
06.05.2024

Öncelikle şunu belirtmeliyim,kitabın başındaki karanlık hava çok hoşuma gitti. 5.Kitaptan itibaren kitaplarla ilgili farklı beklentilerim var,bu beklentilerin gerçekleştiğini görüp birde üstüne yeni durumların da gerçekleşitiğini görmek çok heyecanlı ve beni acayip sabırsızlandırıyor.
-Kılıçtan Taç'a gelirsek,başlarda karakterimiz halen Dumai Kuyusunun oradalar ve savaşın etkisi bütün karakterlerin üzerinde taze.Buraya kadar Rand sevmediğim ve itici bulduğum bir karakterdi ve bu konuda oldukça haklı sebeplerim var.Fakat burada sandığa tıkılmış,işkence görmüş,gücüne kalkan konmuş ve bir savaş vesilesiyle bur durumdan kurtulmuş bir Rand görüyoruz.İşte bu Rand fazlasıyla acınası ve kötü bir halde.Rand'a olan bu acıma duygusunu hissettikten sonra ister istemez ona karşı bir sempati beslemeye başladım.Ne kadar sürecek göreceğiz.
06.05.2024

Zaman Çarkı’nın ikinci kitabı ilk kitaba göre bir tık yavaş tempoyla gidiyor ama bu kitapta kişiler mekanlar ve olaylar o kadar genişliyor ki not almadan olayların hepsini hatırlamak insanı zorluyor. Kısacası kitabın evreninin büyüklüğünü az çok anlamaya başladığımız bir kitap olmuş. Yavaş tempolu olsa da ben okurken sıkılmadım, inanılmaz vurucu bir sonu var, dönüp dönüp defalarca okuyacağıma eminim.
06.05.2024

Elayne Rüzgarın Çanağını çalıştırmayı başarır ve dünyanın hava durumu değişerek kış mevsimi gelir. Caemlyn'e doğru yola çıkan gruba Seanchan'lar saldırır ancak kaçmayı başarırlar. Ebou Dar'ı ele geçiren ve Illian'a doğru yola çıkan Seanchan'lara Rand ordusu ve Asha'manları ile saldırır. Büyük bir kısmını yok eder ancak kendisinin kayıpları da büyüktür ve Lews Therin'in sesini tekrardan duymaya başlamıştır. Flinn ve Dashiva'nın yardımıyla savaştan sağ çıkar. Perrin, Faile, Berelain ve diğerleri kraliçe Alliandre'ye Yenidendoğan Ejder ile ittifak kurması için yola çıkar ve orada Elyas Machera ile karşılaşır. Sevenna da isyancı Aieller ile beraber farklı planlar peşindedir. Moridin, Karanlık Varlığın Na'eblisi olmuştur ve Graendal ile Moghedien'i kendine bağlar.