Toplam yorum: 3.093.299
Bu ayki yorum: 3.900

E-Dergi

kitaparasibirdünya Tarafından Yapılan Yorumlar

08.06.2024

Kendini hamile olarak resmeden ilk kadın ressam Paula M. Becker. Rilke ve Rilke'nin eşi Clara'nın yakın dostu. Rilke ile mektuplaşmaları ve ressamın erken yaşta ölümü üzerine Rilke'nin yazdığı şiir kaynaklarda geçiyor.

Çok da ünlü olmayan kadın ressamın hayatını yine bir kadın yazıyor. varlığını yaşatmak istediğinden. Erken yaşta ölmüş olması en büyük etkenlerden. Yirmi altı yaşında günlüğüne ölümü düşündüğü ve mezarının nasıl olması gerektiğini hayal ettiğini yazdıktan altı yıl sonra ölüyor.

Çok keyif alarak okudum. Biyografi unsurları taşıyan deneme ve anlatı türünde bir eser. Bir kadının kendini arama yolculuğu, sanat, evlilik, çocuk sahibi olma fikri, özgürlük konuları merkezde. Kadın hikayeleri ve gerçek bir şeyler okumak isteyenlere tavsiyemdir...
28.05.2024

Selim İleri'yi ilk defa okudum. Bu kitabından başlamak çok doğru olmayabilir diye düşünüyorum. Çünkü klasik bir anlatımdan uzak daha şiirsel/deneme roman tarzında yazılmış. Dili güzel ancak çok bana hitap etmedi. Yarıdan fazlasını okudum ancak bitiremedim.
28.05.2024

Şule Gürbüz yaşayan efsane yazarlardan biri, herkese hitap etmeyebilir. Bu kitabı kurgu değil, dört bölümden oluşuyor deneme türünde diyebiliriz. Okumaya en son bölümden başladım ve birinci bölümü okumayarak bıraktım, o kadar keyifli ki bitmesin istiyorum. Muhtemelen belirli zaman aralıklarında kitabı tekrar okumak gerekecek, tek seferde idrak etmek mümkün olmayacaktır. Oldukça detaylı ve edebi açıdan da doyurucu. Kalifiye okur için mükemmel.
20.05.2024

Samimi, içten denemeler. Deneme türüne yeni giriş yapanlar, kısa kısa samimi hikayeler okumak isteyenler için tavisye edebilirim.
06.05.2024

Türkiye'nin Modernleşme sürecini ince detaylarıyla, sıkmadan, farklı görüşlere de yer vererek inceleyen bir kitap.Çok önemli ve dikkatli okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Farklı kaynaklardan da okumak gerekir. Merkalısı için dili de çok ağır değil gayet anlaşılır ve net bir kitap.