Toplam yorum: 3.086.813
Bu ayki yorum: 6.500

E-Dergi

kirli-beyaz-kedi Tarafından Yapılan Yorumlar

07.07.2023

!!!SPOİLER İÇEREBİLİR!!!
Asimov'un 'Robot Serisi'nin ikinci kitabı. Bir cinayeti soruşturmak üzere Dünyalı dedektif Elijah Baley'nin ve Auroralı robot ortağı Daneel Olivaw'ın Solaria adlı bir dış gezegene gönderilmesini konu ediniyor. İnsan ve robot iki dedektifin de cinayeti çözmek dışında gezegenlerinin amaçlarına hizmet etmek üzere güdülenmeleri konuya içsel bir tempo katmış. Yanında getirdiği etik soru işaretleriyle birlikte çözülen düğüm de insana "o durumda ben olsaydım ne yapardım" diye düşündürüyor. Teknolojinin ve medeniyetin(!?) geldiği noktaya rağmen, insanlığın zaaflarının yok olmayacağını, ancak ve ancak şekil değiştireceğini göstermesi yönünden akılda kalıcı bir kitap ve seri olduğunu düşünüyorum. Kitabın sonunda R. Daneel Olivaw'ın durumuyla ilgili bir açıklama yapılmamış olması ise memnun kalmadığım tek kısım oldu.
07.07.2023

!!!SPOİLER İÇEREBİLİR!!!
Galaktik İmparatorluk Serisi'nin üçüncü ve son kitabı. Serinin kitapları arasında doğrudan bir bağlantı yok zaten, ama en sevdiğim kitap bu oldu. Gezegenlerarası siyaset ve komplolar, zaman yolculuğu, beyin deneyleri ve telepati... Sevdiğim ne varsa içine sığdırmayı başarmış.
13 yaşında dünyayı kurtarmaya çalışan ana karakterlere inat 62 yaşında bir ana karakterin, bırakın dünyayı milyonlarca gezegeni kurtarması inanılmaz tatmin ediciydi.
Kelimenin tam anlamıyla kazara zamanda yolculuk yapan ve içine düştüğü zaman diliminde de izni alınmadan bir deneye maruz kalan emekli terzi Joseph Schwartz'ın, Galaktik bir yıkımı planlayan komployu açığa çıkarmaya çalışan bir avuç insanla beraber başından geçenler anlatılmış.
Fazlası bende mide bulantısı yapan romantizm yoğunluğunun nispeten düşük olması da okumayı ayrıca keyifli hâle getirdi.
26.12.2022

Murat Menteş kitapları okuyanlar aşinadır: Sona gelene kadar, ben ne okuyorum, bunlar ne yapıyorlar sorularıyla sayfaları yarı bilinçsiz çevirir, sonunda birleşen yapboz parçalarının oluşturduğu resme bakıp tatmin edici bir rahatlamaya kavuşursunuz. Yine on ikiden vurmuş analizler ve ifadeler ile sarıp sarmalayan bir anlatımı vardı. Bazı konuların ısrarlı detaylandırması kurguya ya da anlatıma bir şey katmadığı gibi okurken "gerçek hayatta ne işimize yarayacak bu hocam" tarzı bir serzenişi de beraberinde getirmedi değil, olmasaydı da olurmuş yani. Genel olarak keyifli bir okuma deneyimiydi.
19.11.2022

Öldürülen kadınların ve ağaçların yarım kalan masallarına devam edecek başka bir can ve başka bir boyut bulduğu bir kitap. Gezi Parkı olaylarına yapılan atıf ve kurulan bağlantı manidardı. Kurgudaki eksik ve yetersizlikler anlatımdaki incelik ile kapatılmaya çalışılmış sanki. Tam da yarım kalmış masallar dinlemeye alışkın birisinin yapacağı gibi cevapsız kalan çok soru bırakmış geride yazar; ama anlatılanlar o kadar dokunuyor ki okurken, insan ne kızabiliyor, ne kırılabiliyor; olanla yetinmeyi öğreniyor... Yazarın, diğer kitaplarına ve karakterlerine yaptığı ince atıflar onun imzası gibi olmuş.
Altını çizdiğim her cümleyle birlikte kitaplar da benim içimde bir yerlerin altını çizip belirginleştirir. İşte onlardan birisi: "Bakışlarında, duruşunda kandırılmış olmanın isyankar hüznü vardı nedense. Yanlış bir yerde doğmuş olduğunu bilmenin vazgeçilmiş isyanı."
19.11.2022

O kadar uzun ve tatmin edici bir yolculuktu ki bitirdikten sonra boşluğa düşmemek kitaba ve yazar(lar)ına hakaret kabul edilebilirdi. İflah olmaz bir fantastik okuruyumdur ve bu seri şimdiye kadar okuduklarım arasında "Yüzüklerin Efendisi"nden sonraki en iyi seriydi. Karakterler, kurgu, anlatım muhteşemdi. Yazarının hayal gücü yapılmış ve yapılacak tüm övgüleri hak ediyor. Robert Jordan'ın son üç kitap kala vefat etmesi üzerine eşi serinin tamamlanması için Brandon Sanderson'a teklif götürmüş ve Brandon abimiz çok riskli ve zor bir görevin altından alnının akıyla çıkmış. Robert Jordan'ın yanı sıra serinin tamamlanmasını sağlayan eşine, serinin okuyucularını hayal kırıklığına uğratmayan Brandon Sanderson'a, çevirmene ve İthaki Yayınları'na  teşekkür ederim.
İlk sezonu çekilmiş Zaman Çarkı dizisini de izlemiş birisi olarak, merak edenlere tavsiyem şudur ki, kitap okumaya ilginiz varsa kesinlikle ve ilk önce kitabını okumalısınız.