Toplam yorum: 3.092.899
Bu ayki yorum: 3.500

E-Dergi

Ekonomi Politik Tarafından Yapılan Yorumlar

17.06.2024

Taner Timur, Türkiye'nin en yetkin sosyal bilimciler biri. Her eseri müthiş bir bilgi birikiminin ve geniş bir araştırma ruhununun eseri. Eser, Timur'un deyimiyle bir "2015 güncesi". Yazarın son 10 yıla damga vuran olaylar zinciri hakkında, siyaset, hukuk, diplomasi ve tarih bilgisini ustalıkla harmanlandığı makalelerinden oluşuyor. Siyasetin en bulanık konularını O'nun kadar berrak görebilen ve bütüncül bir bakışla tarihi arka planıyla birlikte anlatabilen çok az yazarımız var. Mutlaka okunmalı.
08.06.2024

Wallerstein'ın sosyolojisini tanımak için ideal bir kitap. Hap gibi. Uzun analizleri ve sıkıcı metinleri boş verip doğrudan asıl konuya geliyoruz: Nasıl bir gelecekte yaşamak istiyoruz ve bunu nasıl başarabiliriz? Kısa, öz, uzman olmayanların bile anlayabileceği sade bir dille ve başarılı bir çeviriyle Wallerstein kapitalist dünya-ekonomisine alternatifin ne olabileceğini sorguluyor. Mutlaka okunmalı.
07.03.2024

Asturias 'ın 51 yaşında bitirdiği çok satan romanı. Romanın doğrudan İspanyolca yerine Fransızca çevirisinden çevrilmesi dışında bir sorun yok gibi görünüyor. Konuyu az çok anlayabiliyoruz, ama İspanyolca bilmeyenler için anlatımdaki kimi zayıflıkların yazarın edebî tarzından mı, ilk tercümeden mi, yoksa tercümenin tercümesinden mi kaynaklandığını bilemeyecekler.
10.02.2024

Jean Baudrillard'ın 1972 tarihli bu kitabı dilimize çok geç olsa da mükemmel bir çeviri ile kazandırılmış olması ne güzel. Prof. Dr. Oğuz Adanır ayrıca teşekkürü hak ediyor. Metin, 20. yüzyılın en etkili sosyologlarından Baudrillard'ın neoliberal-kapitalist toplum eleştirisini çok da sade okuyucuya hitap etmeyen, akademik bir dille sunuyor. Sahte kutsallar ve sahte sınıf göstergelerini "simülasyon" ile kavramsallaştırdığı sosyolojik bir bakışla kaleme alınan metin, güçlü bir burjuva kapitalizmi eleştirisinin ötesinde derin sosyo ekonomik ve politik analizlerle dopdolu. Konuya ilgi duyan ve sosyal bilimlerin akademik diline aşina okuyucunun kaçırmaması gereken bir eser.
26.01.2024

Cumhuriyetimizin son büyük ordinaryüsü Akurgal, 60'lı yıllardaki akademinin muhteşem yükselişinin askerî darbeler ve faşist iktidarlarca nasıl akamete uğratıldığını anlatıyor. Akurgal'ı okurken, bu güzel ülkede ne büyük bir fırsatı kaçırmış olduğumuzu da dehşet içinde fark ediyorum...